To był świetny miesiąc! Dlaczego mi się podobał? Dlatego, że dużo się działo i było naprawdę intensywnie. Co tak zajęło mój czas? Oczywiście powrót na uczelnię, na której czas leci jakby szybciej, duże zlecenie tłumaczeniowe i jeszcze pisanie magisterki (jeśli ta kwestia Was interesuje, to polecam ostatni wpis, tam dokładniej opisałam początkowy etap prac i dałam Wam kilka wskazówek). Do tego oczywiście działa się cała masa mniejszych spraw i problemów, którym trzeba było stawić czoła. Sami przyznacie, że to naprawdę sporo! To znaczy na lingwistyce nigdy nie można narzekać na nudę, o czym też już niejednokrotnie pisałam, ale od początku roku tyle się tam już wydarzyło, że aż ciężko uwierzyć, że minął dopiero miesiąc (o początkach na piątym roku też już pisałam trochę więcej, polecam jeśli lubicie historie z lingwistyki).

Teraz jednak czas na inspiracje! Tych w październiku mam całkiem sporo, bo jakoś dużo jeździłam metrem i autobusami, zaliczyłam też podróże pociągiem, a co można robić w podróży, jak nie czytać i słuchać? Wybrałam te najciekawsze i mam nadzieję, że Wam też przypadną do gustu. Mam wiec dla Was: bardzo lingwistyczny wywiad, artykuł o komunikacji z tłumaczami, prezentację o podejmowaniu decyzji i wiele więcej! Zapraszam do lektury!

Posłuchaj bardziej doświadczonych

Myślicie o początkach w branży tłumaczeniowej? A może już trochę w niej działacie i zastanawiacie się, co zrobić, żeby praca wciąż była ciekawa i przynosiła nowe wyzwania? Posłuchajcie tłumaczki z 40-letnim stażem, dodatkowo angażującej się w pracę w organizacjach dla tłumaczy. Izumi Suzuki zwraca w wywiadzie uwagę na wiele ważnych czynników wpływających na pracę tłumacza oraz zdradza kilka swoich sprawdzonych sposobów na tłumaczenia. Muszę przyznać, że poczułam ogromną więź z Izumi – tak jak ja tańczy balet, a nawet prowadzi lekcje. Jedną specjalizację mamy więc wspólną! Gorąco polecam całość!

Komunikacja z tłumaczami

Chodzi oczywiście o komunikację między tłumaczami – to wcale nie taka łatwa sprawa odpowiednio kontaktować się z kolegami po fachu. Przeanalizujcie przykłady z artykułu – myślę że mogą naprawdę wiele wnieść do Waszej pracy. A dodatkowo we wpisie znajdziecie listę dobrych i złych praktyk w tym zakresie. Jesteście ciekawi, czego i jak nie wolno pisać do tłumaczy, z którymi chcecie wspolpracowac oraz jak w ogóle z nimi rozmawiać? Polecam przeczytać całość!

Garance Dore o kilku ważnych prawdach

Garance pisała ostatnio między innymi o 3 sytuacjach, w których uświadomiła sobie ważne, uniwersalne prawdy, takie, o których niby wszyscy wiemy, ale mało kto pamięta o nich na co dzień, nie mówiąc już o stosowaniu ich w praktyce. Potwierdza przy okazji, że nie trzeba w tym celu jechać na drugi koniec świata. Gorąco polecam Wam ten wpis. Idealnie sprawdzi się jako lektura na jesienne wieczory. W ogóle cały jej blog (a szczególnie część „diary”) jest ogromnym źródłem inspiracji, więc polecam zaglądać tam częściej. Dla mnie ma on jeszcze jeden znaczący plus – styl pisania Garance. Wszystko u niej jest takie naturalne i niewymuszone, więc naprawdę świetnie się to czyta. Polecam!

O podejmowaniu decyzji!

Graliście kiedyś w pokera? Ja nie mam o tej grze zielonego pojęcia, ale z dużym zainteresowaniem wysłuchałam przemówienia mocno z nią związanego. Otóż okazuje się, że pokerowe myślenie może się przydać przy podejmowaniu decyzji oraz ocenie niektórych zdarzeń. Polecam obejrzeć całość! Jest tu sporo o sukcesie i o tym, ile tak naprawdę zawdzięczamy sobie, jest też o trochę bardziej precyzyjnym myśleniu i wyrażaniu myśli (przy użyciu liczb) oraz o intuicji. Naprawdę przydatna wiedza!

Czym jest Internet?

Na ten link trafiłam u Asi Glogazy i jestem zachwycona! Masa praktycznej wiedzy i odpowiedzi na pytania, których nie mamy komu zadać (albo których w ogóle sobie nie uświadamiamy), czyli informacje o Internecie. Jak duży jest Internet? Ile zużywa energii? Ile ludzi jest online? Umiecie coś o nich powiedzieć? Czasem wydaje nam sie, że na pewno znamy odpowiedzi na te pytabia, ale warto uświadomić sobie, że w rzeczywistości czasem bardzk mało o wiemy o czymś, z czego korzystamy każdego dnia. Czas to zmienić!

I rzutem na taśmę dodałam jeszcze jeden artykuł:

Zanim powiesz tak!

Wbrew pierwszym skojarzeniom, to nie jest artykuł o wychodzeniu za mąż! Joanna Glogaza opisała u siebie na blogu inny ważny proces decyzyjny, a konkretniej przyjmowanie nowego zlecenia/projektu (co bez problemu można odnieść także do tłumaczeń). Doskonale odnalazłam się w jej historii. Kiedy dostaję jakaś propozycję, najchętniej od razu mówiłabym TAK, zachwycona nowym pomysłem i tym, że ktoś zwrócił się właśnie do mnie. Czasem zapominam dokładnie przeanalizować dany pomysł i czasem tego żałuję. Ale tu właśnie na pomoc przychodzi Asia i jej pytania/ ważne do przeanalizowania kwestie. Warto je sobie gdzieś zapisać i otworzyć w następnym przypływie euforii. W końcu nasz komfort pracy jest najważniejszy!

To już wszystkie inspiracje, jakie przygotowałam dla Was w październiku. Dajcie znać, co fajnego Wy możecie polecić, chętnie sprawdzę Wasze sugestie! Po więcej inspiracji wpadajcie na fanpage i na Instagram, tam jestem najczęściej, więc jeśli chcecie podejrzeć, jak wygląda życie na lingwistyce i życie młodego tłumacza, to wpadajcie koniecznie!

Do zobaczenia w następnym wpisie!

Photo by Bruno Ramos Lara on Unsplash

Reklamy