Czerwiec był dla mnie w dużej mierze miesiącem nauki do egzaminów (jeśli jesteście ciekawi, co dokładniej działo się w zeszłym miesiącu, poczytajcie czerwcowe tu i teraz). W międzyczasie udało mi się jednak znaleźć całkiem sporo ciekawych artykułów i innych inspiracji, i to zarówno tłumaczeniowych, jak i ze świata mody. Tak więc powstał z tego o wiele bardziej zróżnicowany wpis niż to zazwyczaj w inspiracjach bywa. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zapraszam do lektury!

  1. Prawdziwa petarda ze świata mody, czyli oficjalna informacja o polskiej edycji Vogue’a. Przyznam szczerze, że mimo licznych plotek na ten temat, które pojawiały się już od naprawdę wielu lat, sporo osób było zaskoczonych, że polska edycja naprawdę powstanie. A jednak! Polecam Wam cały artykuł BoF, ponieważ oprócz informacji o polskim wydaniu magazynu zawiera także porządną analizę branży wydawniczej w Polsce oraz sporo informacji o funkcjonowaniu poszczególnych marek na naszym rynku, co jest dość ważne z punktu widzenia chociażby reklam, które będą pokazywać się w magazynie. Naprawdę warto poczytać.
  1. Jak efektywnie pracować w domu? Jeszcze jakiś czas temu sama się nad tym zastanawiałam i szczerze mówiąc ciężko było mi wypracować konkretne metody, a że tłumacze często pracują w domowym zaciszu, warto sobie tę pracę jakoś uporządkować. U mnie na szczęście wygląda to już dużo lepiej, wystarczyła dobra organizacja i trzymanie się kilku ustalonych wcześniej reguł. Jeśli poszukujecie dobrych wskazówek w tym temacie, koniecznie sprawdźcie artykuł Marty Bartnickiej na stronie Tłumacze z polskiego. Podpisuję się pod każdą z tych rad.
  1. Bez kompletnie żadnych reguł i chociaż najmniejszego planu praca w domu może stać się koszmarem. Ironicznie i z przymrużeniem oka pisze o tym Colin Nissan w The New Yorker, tworząc zabawny dialog, w którym jest jednak odrobina prawdy. Ćwiczyliście dzisiaj? Co jedliście? Co macie na sobie? Czytając, zaczęłam to podświadomie sprawdzać. Chyba daleko mi do alarmowego stanu, ale całość i tak przeczytałam z uśmiechem. Sprawdźcie koniecznie.
  1. Jak osiągnąć zamierzone cele? Przede wszystkim nie można się za szybko poddawać. Sama często łapię się na tym, że po 2-3 próbach odpuszczam i staram się coś zmienić albo wymyślić coś zupełnie nowego. Tymczasem zdarza się, że komuś coś się udaje dopiero przy 10 próbie, więc nie ma co zbyt szybko rezygnować. W artykule Volanta poruszony został także problem podejmowania ryzyka, czyli czy warto stawiać wszystko na jedną kartę, ustalania limitów czasu, jaki chcemy poświęcić na próby oraz ilości podjętych prób. Słowem wszystko, co przydatne w prowadzeniu biznesu (także tłumaczeniowego) i w wielu innych codziennych sytuacjach.
  1. „Powiedz coś w tym języku”. Któż z osób posługujących się kilkoma językami tego nie słyszał. To już chyba kultowe zdanie, z którym spotykam się średnio co kilka dni. A takich typowych problemów i śmiesznych sytuacji jest więcej. Sprawdźcie koniecznie listę problemów poliglotów opublikowaną na blogu Nationality Unknown. Szczerze? Niby to z przymrużeniem oka, a jednak wszystkie są tak bardzo prawdziwe. Zobaczcie sami.
  1. Facebookowa grupa „Sekretna Kawiarnia” jest jednym z moich największych (takich najbardziej pozytywnych) odkryć czerwca. Chociaż do grupy dołączyłam wcześniej, to jednak dopiero w ubiegłym miesiącu zaczęłam się w niej jakoś angażować. I od razu została jedną z moich ulubionych grup na Facebooku. Założył ją Andrzej Tucholski, którego blogowe artykuły często Wam polecałam. Znajdziecie w niej wątki powiązane z jego działalnością  w sieci, nowymi artykułami i innymi ciekawymi pomysłami. Ale nie tylko. To przede wszystkim bardzo pomocna społeczność, dużo fajnych dyskusji, kreatywnych porad i inspiracji. Polecam!

A jeśli macie już dość siedzenia przed komputerem i szukacie fajnego pomysłu na spędzenie weekendu w Warszawie, polecam Wam koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Wspaniali wykonawcy, piękna muzyka, cudowna atmosfera. W takich warunkach naprawdę można się zrelaksować. Polecam gorąco!

A co wy ciekawego znaleźliście w czerwcu? Koniecznie podzielcie się swoimi ulubionymi tekstami, blogami itp. A po więcej inspiracji wpadajcie na Instagram @przekladnamiare

 

Reklamy